Výživné na děti
Novinka: Stáhněte si ZDARMA e-knihu Průvodce rozvodem manželství, kompletní návod na rozvod od rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici. Stahujte kliknutím zde.
Služby zkušeného rozvodového právníka Mgr. Jana Kubici najdete zde.
Oba rodiče jsou povinni živit své děti do té doby, dokud nejsou děti schopny se živit samy (to je v podstatě do ukončení studia, kdy dítě čeká nástup do práce). Tato povinnost je stanovená zákonem a trvá, ať už se rozvedete, žijete spolu nebo ne.
Vždy je nejlepší se dohodnout, kolik bude kdo na výživné na děti přispívat. Pokud bude dítě bydlet u vás, počítá se samozřejmě, že bydlení a strava je vaším příspěvkem. Vaši dohodu o výši výživného na děti by měl schválit soud. Za schválení dohody soudem nic neplatíte. Dohoda nesmí být proti zájmům dítěte.
Když je dítě nezletilé, platí se výživné na děti k rukám druhého rodiče. Jakmile dosáhne svéprávnosti (většinou zletilostí), platí se výživné přímo dítěti.
Pokud se na výši výživného na děti nemůžete dohodnout, musí jeden z vás soudu navrhnout, aby stanovil, kolik se má platit výživné. Zpravidla takový návrh podá na soud ten z vás, který se o dítě stará a bude se domáhat, aby mu ten druhý platil výživné na děti. Tento návrh soudu je osvobozen od soudního poplatku, takže jeho podání nic nestojí.
Co se týče výše výživného na děti tak hlavní zásady, podle kterého se stanovuje, jsou tyto: oba rodiče mají povinnost živit dítě podle svých schopností, možností a majetkových poměrů, soud při určení výživného na děti přihlíží k odůvodněným potřebám a majetkovým poměrům dítěte a také, že životní úroveň dítěte má být v podstatě stejná jako životní úroveň rodičů.
Každý případ je jedinečný, přesto že se vám může zdát, že kamarád byl na tom úplně stejně jako vy. Každé soudní jednání může dopadnout jinak. Když budete mít pocit, že soud ve vašem případě nerozhodl správně, můžete se proti jeho rozhodnutí odvolat.
Soudní jednání většinou pro vás dopadne lépe pokud využijete služeb Rozvodového právníka
Dále by Vás mohla zajímat sekce Rozvod a děti, Střídavá péče nebo Péče o děti.
Pokud se chcete dozvědět více informací o výživném, najdete je v e-knize Průvodce rozvodem manželství . Můžete také využít Rozvodového právníka.
.